Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Proč si hlídat svoji nemovitost na katastru nemovitostí

Autor: ZdenekPodlezl Rubrika: Katastr nemovitostí Publikováno: 
06. 12. 2018
Profil autora »

Proč si hlídat svoji nemovitost na katastru nemovitostí?

Myslíte si, že ukrást dům, byt nebo pozemek je nemožné?

 

Omyl!

Vynalézavost zlodějů nezná meze. A to se týká i nemovitostí! Každý, kdo vlastní nemovitost by se měl čas od času podívat alespoň do on-line nahlížení do katastru nemovitostí, aby měl jistotu, že je stále vlastníkem svých nemovitostí. Četnost nahlížení je samozřejmě na každém z vás. Určitě nemusíte panikařit a kontrolovat své nemovitosti každý den, ale minimálně 1x za 3 roky, byste si je zkontrolovat měly. To je totiž doba, kdy se s případným zcizením nemovitost dá ještě něco dělat. Přesněji řečeno, vyznačení poznámky spornosti, prostřednictvím žádosti na katastrálním úřadu, můžete učinit ve lhůtě do 1 měsíce ode dne, kdy jste se o zápisu dozvěděli, ale nejpozději ve lhůtě 3 let ode dne, kdy byl sporný zápis vkladu vlastnického práva proveden.

Kdo víte, jak to s převodem nemovitostí chodí, určitě si říkáte, že když je při převodu 20ti denní ochranná lhůta, kdy katastrální úřad zasílá vlastníkům dopisy s informací o probíhajícím řízení s jejich nemovitostí, budete vědět o každé změně, která by se týkala Vaší nemovitosti. Zloději nemovitostí jsou však vynalézaví a mohou Vás „obejít“ např. falešným občanským průkazem, falešnou plnou mocí, falešnými razítky nebo falešnou kupní smlouvou.

 

Jak se proti tomu bránit?

Možností je více. Můžete si tuto službu sjednat u firem, které se na hlídání nemovitostí specializují, nebo si to můžete zajistit na katastrálním úřadě sami. Cena za tuto službu je rozdílná, avšak pokud máte jen jednu nemovitost, pak je nejjednodušší a nejlevnější navštívit příslušný katastrální úřad nebo si žádost stáhnout z webu CUZK , vyplnit žádost, ověřit podpis a podat na katastrální úřad. Pokud máte do 20 sledovaných nemovitostí, pak zaplatíte jednorázovou částku 200,-Kč. Pokud máte nad 20 nemovitostí, zaplatíte ročně 10,-Kč za každou nemovitost.

Komentáře

Buďte první, kdo přidá svůj názor!
Pravidla pro komentáře 

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
  • Píšeme za sebe, svůj názor, svoje zkušenosti.
  • Pamatujeme na heslo: Co zaseju, to sklidím.
  • Zdržujeme se vulgárních výrazů.
Zavřít