Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI NEMOVITOSTI? - NELEGÁLNÍ STAVBY

Autor: AdminReal Rubrika: Příprava nemovitosti Publikováno: 
25. 03. 2019
Profil autora »

NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI NEMOVITOSTI? - NELEGÁLNÍ STAVBY

 

Máte v úmyslu koupit nemovitost? Chcete mít jistotu, že je vše v pořádku?

Jednou z věcí, kterou je dobré prověřit, je zápis v katastru nemovitostí, náhled do katastrální mapy a jeho porovnání se skutečným stavem.  Ne zřídka se totiž stává, že v průběhu času jsou části domů ubourány nebo se naopak přistaví například chodba nebo pokoj.  Někde se přistaví garáž, někde chlívek, ale zaměření této stavby a následná legalizace a zápis do katastru nemovitostí se prostě neřeší.

 

Pokud zjistíte nesrovnalosti, nabízí se v zásadě dvě řešení. Tzv. černé stavby legalizovat anebo je odstranit.

Pro legalizaci stavby je nutné nechat geodetem vyhotovit geometrický plán, kterým bude zaměřen a zaznamenán skutečný stav nemovitosti. Geometrický plán je následně potvrzen Katastrálním úřadem. Na jeho základě se následně vyhotoví pasport nemovitosti a tyto dokumenty posoudí stavební úřad v rámci správního řízení.

Pokud aktuální stav nemovitostí není v rozporu se stavebním zákonem, stavební úřad legalizaci stavby povolí. Nový stav je nutné nově zapsat v katastru nemovitostí.

V případě, že černé stavby nesplňují podmínky pro legalizaci, stavební úřad nařídí odstranění stavby.

 

A kde je ta hranice, co je a co není nutné legalizovat?

Není nutné řešit např.:

- stavby do 25 m² zastavěné plochy do 5 m výšky, podsklepené do max. 3 m hloubky, vystavěné na stejné parcele jako je vystavěn rodinný dům nebo dům pro rekreaci, vzdálené alespoň 2 m od hranice cizích pozemků,

- bazén do 40 m² zastavěné plochy, vystavěného na stejné parcele jako je vystavěn rodinný dům nebo dům pro rekreaci, umístěný ve vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku,

- skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, bez podsklepení,

- přístřešky o jednom nadzemním podlaží, které slouží veřejné dopravě, a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky.

 

 

Pokud si nejste jistí, co je a co není v pořádku, obraťte se s dotazem na příslušný stavební úřad nebo se více dočtete v Zák. č. 183/2006 Sb. Zákon o územním plánování a stavebním řádu.

 

Komentáře

Tento příspěvek má aktuálně 1 komentář. Přidejte i Vy svůj názor!
Pravidla pro komentáře 
 •   •  
   

  Dobrý den,
  Vystavěl jsem dílnu cca 7x7 m . Nyní budou probíhat kontroly KÚ. Na co se mám připravit?
  Nějaký starý základ tam byl, ten jsem opravil. Stavba je postavena na hranici se sousedem, který tam má hospodářskou budovu.
  O základech jsem při koupi domu neměl tušení, poněvadž byl pozemek v dezolátním stavu a zabordelený a základ jsem při úklidu odkryl. Dílna za domem na pozemku náležejícímu k nemovitosti. Soused s tím problém nemá a je rád, že už mu tam nelítají potkani a exkrementy od původních obyvatel. Tam problém nebude.
  Děkuji.

   
 • Děkujeme za Váš komentář.
  Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

  Rozumím
  • Píšeme za sebe, svůj názor, svoje zkušenosti.
  • Pamatujeme na heslo: Co zaseju, to sklidím.
  • Zdržujeme se vulgárních výrazů.
  Zavřít